Çocuklar aslında ağlamayı en başta bir rahatlama yöntemi olarak kullanırlar.

Çünkü çocuklarda henüz kendini teselli etme becerileri gelişmemiştir.

Biz yetişkinler istediğimiz bir şey olmadığında en kötü “Vardır bunda da bir hayır” diyerek kendimizi rahatlatırız ama çocuklar belirli bir yaşa kadar ağlamaktan başka bir yol bilmezler.

Halkinnabzi.net.Aile ve çocuk haberi.genel

” />

İstedikleri bir şey olmadığında ağlamaya başladıklarında, ‘hayır’lar birden ‘evet’ oluyorsa bunu derhal farkeder ve bir sonraki vakada ağlamanın dozunu artırmaya başlar.

Birkaç kez daha aynı senaryo tekrarlandığında çocuk emindir ki artık elinde güçlü bir silahı vardır ve bunu kaybetmemek için elinden geleni yapacaktır.

Peki biz ne yapacağız:

* Sınırlarda tutarlı olun,

* Sonradan evet diyeceğiniz hiçbir şey için önceden hayır deyip şansınızı denemeyin.

* Eşiniz ile tutumunuz bir olsun. Birinizin ak dediğine diğeri kara derse çocuk sınırı bilemez daha çok hırçınlaşır ve şansını denemek için daha çok ağlar. 

* Anneanne, babaanne dede ve sık görüşülen akrabalara da kesinlikle hayır dediğiniz konuları çocuğun olmadığı bir ortamda tatlı bir dille anlatın. (Alınganlıklar yaşanmaması için herkes kendi ailesine)

*Çocuklar keşfederek öğrendiği için her şeye hayır demeyin ama hayır dediğiniz konuda da kararlı olun. 

* Çocuk tutturarak ağladığında, sakin bir ses tonu ile kısaca neden hayır dediğinizi anlatın.

Seçenek sunmak da o an hayat kurtarır. (Onu yapamayız ama istersen şunu yapabiliriz gibi) Ağlayarak konuştuğunda onu anlamadığınızı, sakinleştiğinde konuşabileceğinizi söyleyin.

*Bunu uygulamak yazdığım kadar kolay olmayabilir, birazdan susacağını hayal edin ve pişman olacağınız bir tepki vermemek için daha önce benzer olaylardaki pişmanlıklarınızı hatırlayın.

https://ailevecocuk.net/

Kolay gelsin ; )

Funda Uçuk Er